Další příspěvky

Další příspěvky naleznete na http://kokiho-blog.webnode.cz//

9.5.09

To nám nehrozí

V souvislosti s povinným poskytováním údajů o výdejích léků pacientům se mnohokrát diskutovalo o zabezpečení dat.

Představte si, že jste diabetik a pravidelně užíváte léky na cukrovku. A představte si, že "náhodnou indiskrecí", tak častou v současném českém Absurdistánu, informace o tom unikne na internet. Zkuste si odpovědět na otázku, kdo vás ještě zaměstná, až půjdete žádat o práci?

A nebo ještě jinak: představte si, že vás právě vyléčili z onkologického onemocnění. Je tady však riziko recidivy, a tudíž i nákladné následné léčby. A teď mi vysvětlete, která pojišťovna vás pojistí, až si bude moct na internetu přečíst, jak rizikový jste pojištěnec?!

Státní ústav pro kontrolu léků, který celou tuto nebezpečnou agendu zavádí, nás ubezpečuje, že vše je dobře chráněno. No, nevím. Ne tak dávno se na internet dostala disketa s údaji o účtech klientů České spořitelny. Teď se zase dostaly do oběhu údaje o kreditních kartách ČSOB. Super-hyper-ultra zabezpečené počítače Pentagonu byly obětí úspěšného hackerského útoku už několikrát.

Zatím poslední případ se stal právě v oboru, kde se - aspoň podle ředitele SÚKLu - nic takového stát nemůže. Dne 30. dubna 2009 neznámý hacker obešel zabezpečení "programu pro monitorování preskripce" ve Virginii, USA. Ano, jedná se o ekvivalent toho programu, o kterém nás SÚKL ubezpečuje, že je naprosto bezpečný. Ve Virginii se ale ukázalo něco jiného: pachatel odcizil záznamy o 8.257.378 pacientech a o 35.548.087 receptech. Nejen to, on je ještě v původní databázi zašifroval a vyjednává s úřady o tom, že za pakatel 10 miliónů dolarů bude ochoten je zase odšifrovat. Podrobnosti naleznete na http://www.schneier.com/blog/ ze 7.května.

Ještě štěstí, že u nás se to opravdu stát nemůže, aspoň prozatím. Náš systém za stovky miliónů korun totiž naštěstí nefunguje.

Když se (po několikerém odkladu) 1. května spustil, ukázalo se, že moudří úředníci SÚKLu do jeho databází zapomněli naplnit právě ty léky, kvůli kterým se údajně budoval. Není ani divu, vždyť specifikace systému se měnila ještě 2 dny před spuštěním (přesně 28. dubna). Takže riziko jako ve Virginii nás zatím nečeká, jen ostuda. Ta bude ještě mnohem větší, až se systém konečně začne používat. Komunikační moduly, které SÚKL za stovky miliónů nakoupil, totiž mají zajímavou vlastnost: stačí docela maličký výpadek napájení a nejen že přestane fungovat sám modul, on současně zablokuje celou lékárnu. Takže až přijde období letních bouřek, raději se předzásobte. Nebude v Absurdistánu fungující lékárny. A šílení technici budou zběsile křižovat republikou v zoufalé, avšak marné snaze aspoň něco udržet v chodu.

A my, pacienti, to budeme všechno platit a budeme rádi, že nikdo nemůže zneužít naše data, protože v systému žádná nebudou.

1 komentář:

Roman Navrátil řekl(a)...

Narazil jsem dnes na Váš článek. Je pravdou, že v dnešní době jsou snahy o nabourání do korporátních systémů velmi populární. Česká spořitelna proto věnuje velkou pozornost bezpečnosti svých klientů. Pokud budete mít jakékoli dotazy ohledně zabezpečení dat, neváhejte mě prosím kontaktovat na emailu rnavratil zavináč csas tečka cz. Pokusím se Vám všechny otázky zodpovědět a přesvědčit, že se dnes v České spořitelně můžete cítit opravdu bezpečně.

Roman Navrátil, Specialista komunikace České spořitelny pro sociální média